Spiritus Sanctus
TEMELJI VERE in POMEMBNE NOVICE

POLICIJA PREKINILA SVETO MAŠO

 

Pomemben vatikanski kardinal kritizira policijo zaradi motenja maše.

»Nobena oblast ne sme prekiniti maše.«

 

Maike Hickson; 23. april 2020

 

Kardinal Angelo Becciu, vodja Kongregacije za zadeve svetnikov, je kritiziral italijansko policijo zaradi motenja duhovnika v Soncinu (Lombardija) med obhajanjem svete maše ob navzočnosti približno 13 ljudi.

»Nobena oblast ne sme prekiniti maše,« je na Twitterju vztrajal kardinal.

 

O kardinalovem zapisu so poročali mediji v različnih jezikih. Becciu se v svojem zapisu spominja, da je duhovniku, ki je bil »zgrožen nad tem, kar se je zgodilo kolegu v škofiji Cremona«, dejal, da »je treba braniti načelo, da nobena oblast ne sme prekinjati maše.«

»Če je mašnik kriv za kakršen koli prekršek,« nadaljuje kurijski kardinal, »naj se ga graja pozneje, ne med mašo.«

 

Kot pravi eden izmed komentatorjev v odgovoru na ta zapis, člen 405 italijanskega kazenskega zakonika prepoveduje kakršno koli prekinitev svete maše. Tudi druga medijska poročila o dogodku v škofiji Cremona kažejo na veliko naklonjenost duhovniku don Linu Violi, ki ni hotel prenehati z maševanjem.

 

Kot je poročal portal LifeSite, je minulo nedeljo policija prekinila sveto mašo tega duhovnika v Soncinu v škofiji Cremona. Policist je duhovnika prekinil in ga opozoril, da so javne maše prepovedane. Duhovnik je vztrajal pri nadaljevanju svete maše, čeprav se je nato častnik vrnil s telefonom in županom na zvezi. Duhovnik je preprosto izklopil telefon in nadaljeval z mašo.

Kasneje so bili duhovnik in zbrani verniki kaznovani: duhovnik s 680 evri, verniki pa z 280 evri. Škofija Cremona se je distancirala od duhovnikovega ravnanja. Izjavila je, da »glede te zadeve škofija Cremona, čeprav se zaveda intimnega trpljenja in globokega nelagodja toliko duhovnikov in vernikov zaradi prisilne in dolgotrajne prikrajšanosti za evharistijo, ne more drugače kot obžalovati, da je obnašanje župnika v nasprotju s državljanskimi pravili in kanoničnimi naznanitvami, ki že nekaj tednov vplivajo na liturgično in zakramentalno življenje Cerkve v Italiji in naše cerkve v Cremoni.«

 

Do danes je policija prekinila še eno sveto mašo, in sicer v Parizu v Franciji. Michel Aupetit, nadškof pariške nadškofije, pa je zagovarjal svojega duhovnika, ki ni hotel prekiniti svete maše. Aupetit je javnost spomnil na »uradno prepoved policiji, da bi z orožjem vstopila v cerkev.« To, je nadaljeval, velja tudi za koronsko krizo. Ločenost cerkve in države je treba spoštovati, »sicer bomo postali glasni, (…) zelo glasni,« je dodal.1

 

Poleg kardinala Becciua in nadškofa Aupetita je še en kardinal nedavno obžaloval nekatere intervencije s strani policije, to je kardinal Walter Brandmüller. V svojih razmišljanjih o koronski krizi Brandmüller pravi, da danes »obstaja policijska država, ki ostro posreduje in vsiljuje zapiranje cerkev ob slovesnem prazniku velike noči. Mar ne bi mogli doseči več s pozivanjem k razumu in disciplini svobodnih, zrelih državljanov, kot pa z uporabo sile in nasilja?«

 

Nadškof Carlo Maria Viganò je komentiral tudi ta dotični incident v Italiji in navaja, da »mora biti jasno tudi to, zlasti v državi, kot je Italija, ki je leta 1929 s Cerkvijo podpisala konkordat, da imajo cerkvene oblasti izključno pravico nad kraji čaščenja.«

Obžaluje nezadovoljiv odziv škofije, ko dodaja, da bi »Sveti sedež in krajevni ordinariat resnično morala ugovarjati zaradi take kršitve Lateranske pogodbe, ki je bila leta 1984 ponovno potrjena in je še vedno v veljavi.«

 

Tudi sam don Viola razmišlja o posvetu z odvetnikom glede tega, ali je v njegovem primeru »prišlo do zlorabe položaja.« Nekateri komentatorji opozarjajo, da policiji ni dovoljeno vstopiti v katoliško cerkev, če ne gre za primer izrednih razmer.

Don Viola je vernikom, ki so bili kaznovani, povedal, da bo, če bo to potrebno, njegova župnija pokrila stroške kazni. Povedal je še, da »so bili navzoči družina, ki se je pri tej maši spominjala nekaterih svojih pokojnih in gospa, ki je dva dni prej izgubila sorodnika zaradi koronavirusa. Ne bi bilo človeško, da bi jih poslal ven.«

 

1 Pariški nadškof je obsodil policijski napad na cerkev v francoski prestolnici. Oboroženi policisti so v nedeljo zjutraj vdrli v cerkev Saint André de l’Europe in ukazali župniku, očetu Philippeu de Maistre, naj ustavi obhajanje svete maše.

Oče de Maistre je zavrnil izpolnitev odredbe in trdil, da je po francoskem zakonu policiji prepovedano vstopiti v cerkveno stavbo, dokler duhovnik sam ne pošlje ponjo in ji dovoli vstop.

Oče de Maistre, duhovnik, znan po pogumnem pridiganju o krizi moškosti, je tudi opozoril, da je bilo navzočih le sedem ljudi: »jaz, ministrant, pevec, organist in trije župljani za odgovarjanje in branje.«

»Ni bilo teroristov! Ohraniti moramo hladno glavo in ustaviti ta cirkus. V nasprotnem primeru bomo govorili in opozarjali zelo glasno!« je posvaril nadškof in dodal: »Smo v dobi, ki spominja na določena obdobja Francije, ki niso zelo vesela, kot je nacistična okupacija.«

Duhovnik de Maistre je povedal tudi, kako ga je hotel poveljnik policijske čete oglobiti. Vendar je de Maistre govoril z županom in policijskim nadzornikom ter ju opozoril, da če ga policija želi oglobiti, maše ne bi smeli prekiniti in bi morali ostati zunaj cerkve.

Najnovejši vladni predpisi, določeni z odlokom 2020-293 z dne 23. marca 2020, določajo, da je »verskim ustanovam« dovoljeno, da ostanejo odprte.« Vendar je »vsako zbiranje ali srečevanje znotraj njih prepovedano.«

Nekateri duhovniki so trdili, da »sestanek« ali »srečanje« »ne pomeni vedno obhajanja svete maše, še posebej, če … ostane zasebno.«

Nadškof Éric de Moulins-Beaufort, predsednik Francoske škofovske konference, pravi: »Ne sme se obhajati nobena sveta maša z občestvom, ne glede na njegovo številčnost« razen pogrebnih slovesnosti z omejitvijo na 20 ljudi, ki »morajo biti razporejeni po vsej cerkvi.«

Vendar se je Ministrstvo za notranje zadeve strinjalo, da se lahko obhajajo svete maše v samoti, in da »duhovniku lahko pomaga nekaj ljudi, če je to nujno potrebno, in sicer v najmanjšem možnem številu, da se sveta maša lahko posname.«

Vir: https://www.churchmilitant.com/news/article/paris-prelate-blasts-cops-for-disrupting-mass

 

Vir: https://www.lifesitenews.com/blogs/high-ranking-vatican-cardinal-criticizes-police-for-interrupting-mass

 
Scroll to top