KRIŽ ODPUŠČANJA – MOČNO OROŽJE PROTI HUDIČU
Križ odpuščanja je pravo orožje proti Satanu, pomemben zakramental v katoliški orožarni, saj je vir odpustkov in simbolike. Katekizem Katoliške cerkve opisuje odpustek kot »odpuščanje časne kazni pred Bogom za tiste grehe, katerih krivda je že odpuščena«.
Opis križa odpuščanja
Na sprednji strani križa odpuščanja so nad korpusom besede
IESVS·NAZARENVS·REX·IVDÆORVM,
kar pomeni
Jezus Nazarečan, judovski kralj.
Prim. Jan 19,17-22. Zgodovinski in sveti napis o Jezusovem kraljevanju (Titulus Crucis) je viden v napisu nad Kristusovo glavo. Je neizpodbitno pričevanje zoper zanikanje in drznost brezbožnosti. V Rimu je v baziliki ‘Sveti križ v Jeruzalemu’ ohranjen stvarni napis z Golgote, ki ga je odkrila sveta Helena. Relikvija napisa ni ohranjena v celoti, pa tudi starost jo je precej načela. Dve besedi, le dve besedi, ki jima je čas prizanesel, sijeta: Nazarenus Rex, Nazarečan Kralj. To je prerokba, napisana na lesu: vsa kraljestva minejo, razen Nazarečanovega.
Na hrbtni strani križa je v sredini Presveto Srce z dvema napisoma, ki spominjata na Odrešenikovo nežno usmiljenje. Prvi je molitev odpuščanja, zašepetana v agoniji Kalvarije, po kateri je križ dobil ime:
»Oče, odpusti jim«
(prim. Lk 23,33-34); drugi je molitev ljubezni, ki je bila izrečena leta 1675 sveti Marjeti Mariji Alacoque v svetišču Paray-le-Monial vpričo nehvaležnosti ljudi:
»Glej to Srce, ki je tako ljubilo ljudi«.
Ob vznožju križa, prav tako na zadnji strani, je Marijin simbol.
Ko sta križu odpuščanja dodani čudodelna svetinja (sv. Katarina Labouré; 1830, Rue de Bac, Pariz) in medalja svetega Benedikta, je njegovo zaščitno delovanje proti zlu še močnejše, saj so mu pridružene tudi milosti in blagoslovi, ki prihajajo po slednjih dveh.
Nastanek križa odpuščanja
Ta križ je bil predstavljen na Marijanskem kongresu v Rimu leta 1904 ob podpori njegove eminence kardinala Coulliéja, lyonskega nadškofa. Križ je bil deležen splošnega priznanja zaradi govora, ki mu ga je posvetil pater Lémann[i]. Njegova visokost kardinal Vivès, predsednik kongresa, je papežu predstavil projekt združenja v povezavi s tem križem.
Križ odpuščanja in odpustki
Te odpustke je leta 1905 križu odpuščanja podelil papež sv. Pij X., leta 1907 pa so bili potrjeni za odpuščanje živim in dušam v vicah. (Nikoli ne pozabite moliti za duše v vicah!)
- Kdor nosi križ odpuščanja pri sebi, dobi delni odpustek (nekoč 300 dni vsak dan).
- Kdor pobožno poljubi križ odpuščanja, dobi delni odpustek (nekoč 100 dni vsakokrat).
- Kdor pred tem križem izreče enega od naslednjih vzklikov, vsakokrat dobi delni odpustek (nekoč 7 let in 7 kvadragen):
– »Oče naš, ki si v nebesih, odpusti nam naše dolge, kakor tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom.«
– »Prosim presveto Devico Marijo, da moli zame Gospoda, našega Boga.« - Kdor redno goji pobožnost do tega križa in izpolnjuje potrebne pogoje za sveto spoved in prejem svetega obhajila, lahko dobi popolni odpustek na naslednje praznike:
– na praznik petih Gospodovih ran (petek po 3. postni nedelji),
– na praznik najdenja svetega križa (3. maj)[ii]
– na praznik povišanja svetega križa (14. september),
– na praznik brezmadežnega spočetja Device Marije (8. december) in
– na praznik sedmih žalosti blažene Device Marije (Žalostna Mati Božja; 15. september). - Kdor bo v trenutku smrti, okrepljen z zakramenti svete Cerkve ali skesanega srca ob domnevi, da jih ne bo mogel prejeti, poljubil ta križ in prosil Boga odpuščanja za svoje grehe ter odpustil svojim bližnjim, bo pridobil popolni odpustek.
Poleg tega je njegova svetost papež Pij X. razglasil, da odpustki, povezani s križem odpuščanja, veljajo tudi za duše v vicah. Križ odpuščanja je zelo močno ‘orožje’, ki ga hudič gotovo resnično sovraži.
[i] Dva spreobrnjenca, brata dvojčka, p. Joseph Lemann in Augustin Lemann, sodobnika bratov Ratisbonne, še enega slavnega para judovskih spreobrnjencev. Dvojčka Lemann sta se rodila v bogati aristokratski judovski družini v Lyonu v Franciji. Mladeniča sta se spreobrnila pri 18. letih in ju je več stricev skoraj ubilo, potem ko so izvedeli za njun krst. Brata dvojčka sta zaslužna za izdelavo križa odpuščanja.
[ii] Praznovanje najdenja svetega križa je papež Janez XXIII. kot zgodovinsko nedokazan spomin črtal iz liturgičnega koledarja in ga pridružil prazniku povišanja svetega križa dne 14. septembra.
MEDALJA SVETEGA BENEDIKTA (480 – 547)
CRUX SANCTI PATRIS BENEDICTI
CRUX SACRA SIT MIHI LUX
NON DRACO SIT MIHI DUX
VADE RETRO SATANA
NUNQUAM SUADE MIHI VANA
SUNT MALA QUAE LIBAS
IPSE VENENA BIBAS
EIUS IN OBITU NOSTRO
PRÆSNTIA MUNIAMUR
KRIŽ SVETEGA OČETA BENEDIKTA
SVETI KRIŽ NAJ BO MOJA LUČ
ZMAJ NAJ NE BO MOJ VODNIK
PROČ OD MENE, SATAN!
NE SKUŠAJ ME Z NEČIMRNOSTMI
KAR MI PONUJAŠ, JE ZLO
SAM PIJ SVOJ STRUP
OB NAŠI SMRTNI URI NAJ NAS
VARUJE NJEGOVA NAVZOČNOST
Dodana je tudi svetinjica s sv. nadangelom Mihaelom in sv. angelom varuhom.